Bir Web Sitesinde Olması Gerekenler | Alpay Yazılım

Bir Web Sitesinde Olması Gerekenler

online web design

Bir web sitesine sahip olmak ve web sitesinin arama motorları içerisinde başarı sağlamak için bir takım hazırlık ve aşamaların sağlanması gerekmektedir. Çünkü bu kriterlerin varlığı web sayfasının popülerliği ve devamlılığı açısından önemli olacaktır. Hem kalıcı olmak, hem beğenilmek hem de üst sıralarda yer almak için şu hususlar önem arz etmektedir:

  • Hosting yani sunucunun ülke adresinin sağlanması.
  • Organik içerik sağlama.
  • Görsellikte ahenk ve ilgi çekicilik.
  • Sitenin sürekli kullanılabilir olması.
  • Hız sorunu olmaması.
  • Mobil Uyumluluk
  • İletişim bilgilerinin geçerli olması.
  • Sosyal medya ile entegrasyon ve takip.
  • Domain süresinin ayarlanması.
  • Arama motorları içinde ilk sırada olabilmek için gerekli SEO yani optimizasyon ayarının yapılması.

Haber Sitesinde Olması Gerekenler

woman reading news articles mobile phone

Haber sitesi hazırlama konusunda uzman olan kişiler daima güncel içerikler paylaşmaktadır. Haber sitesi hazırlarken site içerisinde bulunması gerekenler arasında güncel haberler ilk sırada yer almaktadır. Haberlerin kaynağı ve yayınlanma tarihleri de site içerisinde mutlaka yer almaktadır. Pek çok kişinin haberleri internet üzerinden takip etmesi ile güncel haberlere ulaşım web siteleri tarafından daha kolay hale gelmektedir.

 Haber sitesi içerisinde yazar kimliklerinin ve görsellerin de bulunması gerekmektedir. Yazıyı yayınlayan kişiler mutlaka site içerisinde yer almalıdır. Haber sitelerinde iletişim bilgileri de yazarlara ve site yöneticilerine ulaşmak adına gerekli olan alanlardan biridir. Hazırlanan iletişim bölümü tüm ziyaretçiler için açık olmalıdır. Böylelikle siteyi ziyaret eden kişiler kendi fikirlerini de yorum kısmından ifade etmektedir.

Hastane Web Sitesinde Olması Gerekenler

PFYTBQ0

Hastaneler için hazırlanan web sitelerinde olması gerekilen bazı zorunluluklar bulunmaktadır. Bu bilgiler arasına hastaların ve kullanıcıların ulaşım sağlayabilecekleri iletişim adresleri ilk sırada yer almaktadır. Hastane web sitesi içerisinde bulunması gerekenler arasında hastanenin telefon numarası, konumu, adres bilgisi ve hastane içerisinde bulunan bölümler yazılmaktadır. Web sitesi hazırlayacak olan kişiler hastane hakkında detaylı bir bilgi sunumu web sitesinde gerçekleştirmektedir.

 Hastane web sitesinde olması gerekilenler arasında bölümler içerisinde hizmet veren doktorların kim oldukları da gelmektedir. Alanında uzman olan doktor bilgileri ve randevu alma sistemi hastane web sitesi içerisinde mutlaka olması gereken özellikler arasında yer almaktadır. Web sitesi kurma ve hazırlama konusunda uzman olan kişiler tarafından hastane sitesi hazırlanmalıdır.

Kişisel Web Sitesinde Olması Gerekenler

young asian woman working using tablet checking social media while relax desk living room home enjoying time home concept

Kişisel web sitesi hazırlamak isteyen kişiler kendi tarzlarını ve hedef kitleyi belirleyecek araçlar kullanmaktadır. Kişisel web sitesi içerisinde olması gereken önemli kategorilerden biri iletişim bölümüdür. Web sitesine erişimin hızlı sağlanması ve içeriklere rahat bir şekilde ulaşım için site içerisinde bulunması gerekenler arasında kategoriler yer almaktadır. Kategoriler web sitesi içerisinde dolaşımı da hızlı hale getirmektedir.

 Web sitesi kullanımının günden güne artması ile birlikte markalaşma adına global bir hizmet sağlamaktadır. Web sitesi hazırlayacak kişiler için içerisinde verdiği hizmete yönelik tüm bilgilerin bulunması gerekmektedir. Site içerisinde dolaşımı hızlandıran kategori geçişleri, iletişim bölümü ve hakkında bölümleri de hem site hem de firma hakkında çeşitli bilgileri hızlı ve güvenli şekilde aktarmaktadır.

Kurumsal Web Sitesinde Olması Gerekenler

office responsive devices design website 3d rendering

Web dünyası, artık içerisinde firmaları da barındıran geniş bir sistemdir. Bu yüzden günümüzde hemen her kurumsal firmanın bir web sitesi bulunmalıdır. Ancak web sitesi, aynı zamanda firmanın imajını ve kimliğini yansıtan en önemli ögelerdendir. Bu yüzden kurumsal web sitelerinin olmazsa olmazları vardır. Bunlardan ilki mutlaka orijinal içeriklerdir. Ayrıca kurumsal firmanın tarihçesi, vizyonu ve misyonu da olması gerekenlerin başında gelmektedir. Tasarım yönünden ele alacak olursak kolay ara yüz seçilmelidir. Yine günümüzün olmazsa olmazlarından biri olan sosyal medya entegrasyonu da olması gerekir. Kurumsal firmanın hizmetleri hakkında detaylı bilgilere yer verilmeli ve gerçekleştirmekte olduğu faaliyetler hakkında mutlaka görseller eklenmelidir. Bunun yanı sıra iletişim bilgilerine de yer verilmeli ve mobil uyumluluk sağlanmalıdır.

Okul Web Sitesinde Olması Gerekenler

e learning elements laptop used classes

Günümüzde her kurumun kendine ait bir Web sitesi olmaya başlamıştır. Çünkü her durumun internet üzerinden bulunması firma ve kurumlar açısından da imaj olarak görülmektedir. Web sitesi oluştururken mutlaka olması gereken başlıklara yer verilmeli ve kaliteli içeriklere sahip olmasına özen gösterilmelidir. Bir okul Web sitesinde ise okulun tarihçesine ilk olarak yer verilmelidir. Bulunması gereken bir diğer önemli madde okul kadrosudur. Bunların haricinde okulun bölümleri ve okul içi, dışı etkinlikler de yer almalıdır. Web siteleri genellikle ait olduğu kurum hakkında bilgi edinmek için incelenir. Bu yüzden de bir okul sitesinde öğrenci kapasitesi ve verilen dersler hakkında da bilgiler yer almalıdır. Okulun başarıları, katıldığı turnuvalarda Web sitesinde olması gerekenlerdir.

Sanal Pos İçin Sitede Olması Gerekenler

hand with credit card laptop

Kurulan web sitelerden biri olan sanal pos siteleri içerisinde bulunması gereken özellikler, bu içeriğin kullanımını daha güvenli hale getirmektedir. Web sitesi için önceden başvurulan sanal pos özelliği tercih edilen banka tarafından onaylanmaktadır. Onaylanan sanal pos banka aracılıyla site içerisinde sanal pos özelliğini entegre etmektedir. Bu bilgilerin site içerisinde mutlaka yer alması gerekmektedir. Aynı zamanda sitenin güvenliğini koruma adına vergi levhası ve firmaya ait bilgiler de bulunmalıdır.

Sanal pos özelliği internet alışverişlerini ödeme konusunda hız ve kolaylık kazandırmaktadır. Bu nedenle banka ile beraber çalışan internet siteleri güvenli ödeme sistemi geliştirerek site içerisinde yayınlamaktadır. İnternet tarayıcısı üzerinde bulunan güvenli site özelliğinin de sanal pos için site içerisinde bulunması gereken özelliklerden biridir.

Web Sitesi Yayınlamak İçin Gerekenler

3075838

Web sitesi oluşturan kişiler web sitelerinin nasıl yayınlanacağını merak etmektedirler. İlk olarak web sitesi yayınlamak için iki tane şeye sahip olmanız gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi domain diğeri ise hostingdir. Domain bir sitenin yayınlanması için mutlaka gerekli olan kişilerdir. Domain demek sitenin bir adının olmasını sağlayan bir alan adıdır. Kısaca alan adı olarak da bilinmektedir. Hosting ise sitenin yayınlanması için bir diğer gerekli olan şeydir. Hosting ile birlikte sitenin genel olarak tasarımı belli olur ve siteyi ziyaret eden kullanıcılar sitenin tasarımını görebilirler. 

Web sitesi yayınlamak için mutlaka sunucuya sahip olmak ve aynı zamanda domain ve hosting sahibi olunması gerekmektedir. Bu gereksinimlere sahip olarak web sitenizi yayınlayabilirsiniz.


Responsive, yönetilebilir ve size özel web sitesi yazılımları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.